Moje klasy i szkoły

MOJE KLASY I SZKOŁY - portal dla absolwentów szkół i uczelni


#1 2010-03-24 18:37:08

beet

Gość

część Polek w ciąży pali i pije

Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone - to tylko niektóre efekty picia alkoholu czy palenia tytoniu przez ciężarne kobiety. Mimo to 11 proc. Polek przyznaje, że będąc w ciąży paliło, a 14 proc. - że piło alkohol.
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili w środę wyniki ogólnopolskiego badania na ten temat. Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2009 roku na 382 oddziałach, gdzie przebywały kobiety wraz z noworodkami. W sumie przepytano ok. 3,3 tys. kobiet. Na pytania odpowiadały nie tylko one, ale też opiekujący się nimi lekarze i pielęgniarki.

Wyniki badania wskazują, że kiedykolwiek w życiu paliło 50 proc. kobiet; w ciągu ostatnich dwóch lat paliło 36 proc. z nich, a prawie co piąta (18 proc.) wypaliła w ostatnich dwóch latach blisko 20 paczek papierosów w ciągu jednego miesiąca. Blisko 62 proc. palących rzuciło palenie przed lub na początku ciąży.

17 proc. kobiet zerwało z nałogiem w pierwszym trymestrze ciąży, a dodatkowe 10 proc. w drugim i trzecim trymestrze. 11 proc. kobiet kontynuowało palenie w czasie ciąży. Spośród palących 44 proc. ma wykształcenie podstawowe, 34 proc. - średnie, 36 proc. - wyższe.

Abstynencję alkoholową w ciągu ostatniego roku zadeklarowało 50 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym. Spośród kobiet pijących w ciągu ostatniego roku, prawie co druga sięgała po piwo (49 proc.), 51 proc. piło wino, 14 proc. napoje spirytusowe.

Ok. 14 proc. wszystkich badanych i aż 29 proc. kobiet pijących alkohol w ciągu ostatniego roku piło go także, gdy były w ciąży (najczęściej były to kobiety w wieku 29-34 lata).

Używanie narkotyków choć raz w życiu zadeklarowało 4 proc. badanych kobiet, co setna przyznawała, że brała je także w ciąży. Najczęściej stosowane były przetwory konopi (marihuana lub haszysz) oraz amfetamina.

Tendencję spadkową odnotowano w przypadku stosowania przez ciężarne leków uspokajających i nasennych. W 2009 r. tego rodzaju środki zapisane przez lekarza stosowało 7,5 proc. badanych (w 2006 r. - 17 proc.), leki bez zalecenia lekarza przyjmowało 2,7 proc. kobiet (w 2006 r. - 6 proc.).

Tymczasem - jak podkreślają eksperci - skutki picia, palenia czy stosowania środków psychoaktywnych w ciąży mogą być dla dziecka tragiczne w skutkach. 11 proc. palących kobiet lub tych, które w ciąży piły alkohol, rodzi wcześniaki; dzieci palących kobiet dwukrotnie częściej rodzą się z niedowagą (12 proc.); picie alkoholu u 12 proc. kobiet prowadzi do komplikacji w przebiegu ciąży; 20 proc. dzieci pijących kobiet ma nieprawidłową długość ciała; 10 proc. tych dzieci ma niższą punktację w skali Apgar; a 16 proc. wady wrodzone.

- Są to objawy na życzenie kobiety - podkreśla prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii i dodaje, że każda ilość alkoholu podczas ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

- W tej chwili walczymy o życie dziecka z zespołem poalkoholowym, którego matka także paliła, bo to często idzie w parze. Dziecko ma pełne objawy zespołu ponikotynowego i poalkoholowego z typowym wyglądem buzi. My widzimy te stygmaty: bardzo charakterystyczne usta bez czerwieni wargowej, spłaszczona rynienka podnoskowa. Takie dzieci mają też objawy neurologiczne, bez przerwy krzyczą, są niespokojne, spocone, one potrzebują alkoholu i nikotyny - powiedziała Dobrzańska. - Te dzieci wymagają zarówno skomplikowanej aparatury medycznej, jak i podejścia farmakologicznego - dodała.

Prof. Andrzej Poręba z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podkreślał, że jeden z najbardziej niebezpiecznych momentów to sam początek ciąży; często kobieta nie wie jeszcze o swoim stanie, a pali papierosy lub pije alkohol. - A to jest moment, kiedy tworzą się struktury narządów płodu - do ósmego, dziewiątego tygodnia - powiedział. - My, jako społeczeństwo, widząc kobietę w ciąży, która pali, która pije alkohol, powinniśmy natychmiast reagować - podkreślił.

Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślała, że dzięki zdiagnozowaniu problemu łatwiej będzie dotrzeć do kobiet i opracowywać programy profilaktyczne. Dodała, że matkom "w sposób czytelny" należy przekazać wiedzę o tym, jak bardzo wpływają swoim zachowaniem na wagę urodzeniową dziecka, na jego system odpornościowy; jak bardzo od nich zależy, czy dziecko będzie niskie czy wysokie, czy będzie częściej chorowało na drogi oddechowe czy też nie.

- Mnie jest wstyd - ja też jestem kobietą palącą, ale do jednego muszę się przyznać - wtedy, kiedy byłam w ciąży i potem, kiedy karmiłam - a długo karmiłam swoje dziecko - nie paliłam - podkreśliła Kopacz

#2 2010-03-24 18:44:36

kat

Gość

Re: część Polek w ciąży pali i pije

Czy sa to kobiety jeszcze panny, ktore maja zamiar wrocic z emigracji
gotowe  do zlapania kandydata do wyjscia za maz.

#3 2010-03-24 18:45:15

funkcja

Gość

Re: część Polek w ciąży pali i pije

Jakby moja księżniczka paliła w ciąży to pogoniłbym ją na 4 wiatry. To wina facetów, że pozwalają swoim 'damom' palić. [2]
A później umywają ręce od koślawych dzieci. f

#4 2010-03-24 18:46:13

Bea

Gość

Re: część Polek w ciąży pali i pije

Mój brzuch
moja sprawa

#5 2010-03-24 18:47:22

zabawa

Gość

Re: część Polek w ciąży pali i pije

ŻAAAAL [1]
POLSKA TO PATOLOGIA:0 ŻAL MI JEDNYNIE NIEWINNYCH DZIECI z

#6 2012-05-27 13:06:45

: Il;ona Stec

Gość

Re: część Polek w ciąży pali i pije

Świąteczne przyzwolenie


"Biała" - pieczona, smażona, gotowana. Jeszcze sycący żurek, szynki, kiełbasy. pieczenie, pasztety... Do tego ogromne ilości jaj w majonezowych sosach i obowiązkowe baby, mazurki, serniki - to tradycyjny zestaw świąteczny, którego na wielkanocnych stołach zabraknąć nie może. Takim pokusom oprzeć się nie sposób. (...)

- Ja sama udzielam swoim pacjentom w święta pewnej "dyspensy", nawet na odrobinę alkoholu - mówi doktor Danuta Cybulska, diabetolog z koszalińskiej "Polikliniki" MSWiA, opiekująca się pacjentami chorymi na cukrzycę. - Przecież życie jest życiem. Zawsze staram się jednak uświadomić im, że mimo świąt, choroba wciąż jest i należy o tym pamiętać.

(...)
Osoby chore na cukrzycę i choroby układu krążenia - bo mają one podobną dietę - nawet w czasie świąt powinny starać się jeść chude wędliny i mięso, a ponadto ryby (można zarówno chude, jak i tłuste). W ich świątecznym menu powinno też znaleźć się dużo warzyw i owoców, a ponadto odtłuszczone produkty i przetwory mleczne oraz gruboziarniste pieczywo.
Odrobina oleju do potraw nie zaszkodzi, ale majonez już zdecydowanie jest odradzany. W niewielkich ilościach dozwolone jest i ciasto, ale też nie każde. Najlepsze byłoby drożdżowe, jednak bez kruszonki i lukrowej polewy.
Można też pozwolić sobie na kawałeczek sernika, z bakaliami nawet, byle bez podkładu z ciasta i bez polewy, czyli - wiedeński, ewentualnie sernik "na zimno" z galaretką i owocami. Inne ciasta, lepiej sobie darować.
Osoby chore na schorzenia wątroby powinny zdecydowanie unikać potraw tłustych, smażonych, pieczonych, duszonych, smalcu, majonezu. Powinny też ograniczyć jedzenie jajek.


http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl … /973516331

http://www.sukces.fora.pl/diety,13/jak- … m,233.html

http://www.fobia.fora.pl/anoreksja-buli … .html#5794


http://www.psychoterapia.pun.pl/viewtop … d=617#p617

http://www.senior.pun.pl/viewtopic.php?pid=543#p543

#7 2012-05-28 09:39:55

Cukrowaty

Gość

Re: część Polek w ciąży pali i pije

Diabetolog z Polikliniki MSWiA w Koszalinie jest Panem Bogiem dla cukrzyków i dlatego  udziela dyspensy i rozgrzeszenia za picie alkoholu, nie tylko w czasie świąt wielkanocnych. Sa jeszcze takie okazje jak wigilia Bożego Narodzenia, Dzień Kobiet, Imieniny Danuty, Tłusty Czwartek, jubileusze, tp. Każda okazja jest dobra, żeby wypić " kapkę alkoholu" w towarzystwie pacjentów chorych na cukrzycę w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków w Koszalinie.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl