Moje klasy i szkoły

MOJE KLASY I SZKOŁY - portal dla absolwentów szkół i uczelni


#1 2009-05-31 08:02:46

senis

Gość

Gabinet Terapii Nerwic, Wad i Zaburzeń Mowy LOGOS

.
.
http://med24.pl/pliki/zdjecia/a79ecc1ea3d4529076c6be211401f36d.jpg

Witam na moim profilu internetowym.

Nazywam się Władysław Pitak, jestem z wykształcenia logopedą, psychoterapeutą, muzykoterapetuą, pedagogiem. Posiadam wszechstronną wiedzę i umiejętności w zakresie kształcenia zdolności twórczych i terapii nerwic, wad i zaburzeń mowy, czytania oraz pisania. Przez wiele lat aktywnie uczestniczyłem w różnych formach terapii i ekspresji estetycznej, byłem  wykładowcą akademickim. Prezentowałem swoje dokonania na sympozjach, warsztatach i konferencjach naukowych dotyczących kształcenia zdolności twórczych i leczenia chorób psychosomatycznych przy pomocy muzyki i ekspresji dramatycznej.

W praktyce terapeutycznej posługuję się nowoczesnymi metodami relaksacyjno-treningowymi, w oparciu o rzetelną diagnozę - w ścisłym kontakcie z lekarzami-specjalistami oraz nauczycielami i pracownikami socjalnymi. Jestem założycielem Towarzystwa LOGOS, gdzie obecnie działam jako trener min. animacji muzycznej, psychoterapii czy komunikacji interpersonalnej. Prowadzę też gabinet logopedyczny, który odwiedzany jest codziennie przez pacjentow z zaburzeniami mowy i nerwicami.



http://med24.pl/pliki/zdjecia/e34097d83877dad9b9555cf53fef2961.jpg http://med24.pl/pliki/zdjecia/dfad4be62bbadf949b6322fd98a9f3e5.jpg


http://med24.pl/pliki/zdjecia/76ad631ecc3585205503fbc5d7545521.jpg



Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą.

Szanowni Państwo,

Codzienne doświadczenie w leczeniu, terapii sprawia, że wciąż doskonalę i ulepszam moją ofertę tak, aby spełniać w zupełności potrzeby pacjentów. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom, stale modyfikuję listę zajęć i dostosowuję do indywidualnych potrzeb klientów.



http://med24.pl/pliki/zdjecia/99335ed50756c60d59a51368ffc2d565.jpg http://med24.pl/pliki/zdjecia/967773b953b08a10ccef82d8b62da82a.jpg


http://med24.pl/pliki/zdjecia/78a15d3d18aca6f62ff4c2af69d50e9c.jpg


Poniżej przedstawiam moją ofertę:

Jestem trenerem w następujących dziedzinach:

•    kultura żywego słowa i metodyka pracy kulturalno-oświatowej
•    relaksacja i animacja muzyczna
•    komunikacja interpersonalna i ekspresja dramatyczna
•    psychopatologia i psychoterapia
•    muzykoterapia jako zabieg sanatoryjny
•    trening aktorski w kształceniu zdolności werbalnych i niewerbalnych

Działałem i pracuję  w następujących placówkach:

•    Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Słupsku
•    Akademia Muzyczna w Gdańsku - filia w Koszalinie
•    Uniwersytet w Gdańsku - Podyplomowe Studium Logopedyczne
•    Policealne Studium Socjoterapii - Koszalin
•    Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Podyplomowe Studia Arteterapii
•    Gabinet medyczny w Koszalinie



http://med24.pl/pliki/zdjecia/de9a7132dc28866833da0c5580b4c930.jpg http://med24.pl/pliki/zdjecia/44b35c26283f5e750b3cec0b321e3a4f.jpg http://med24.pl/pliki/zdjecia/5a0af026351385a61fcab75bfc1f3ec5.jpg



Zapraszam serdecznie do korzystania z oferty Towarzystwa  LOGOS.


http://med24.pl/is.towarzystwo-logos.html

.

#2 2010-03-14 22:20:28

p.plbor

Gość

Re: Gabinet Terapii Nerwic, Wad i Zaburzeń Mowy LOGOS

.

Opinia dodana 2019-07-17 15:18:46
Witold
Polecam pana Pitaka. Byłem na terapii i nauczyłem się płynnie mówić, bo już nie jąkam się. Podobało mi się jego podejście do człowieka . Jest bardzo dobrym logopedą.



Opinia dodana 2016-10-01 15:55:54
Teresa
Byliśmy w Logosie z dzieckiem z wadą wymowy "R". Bardzo dobre i pogodne badanie i zaproponowane ćwiczenia do domu. W.Pitak - Bardzo dobry logopeda. Dziękujemy.
5 0



Opinia dodana 2015-08-18 17:50:48
Aniela
Polecamy pana Władysława Pitaka. Byliśmy u niego z dzieckiem kilka razy w czasie naszego pobytu wakacyjnego pobytu w Polsce. Co możemy powiedzieć? Jest to starszy pan bardzo solidnie wykształcony logopeda, muzykoterapeuta, który leczy bardzo nowocześnie i z pozytywnym nastawieniem do pacjenta. Ale , co najważniejsze jest wymagający od rodziców wobec ich dzieci. To nam się podobało. A przy tym jest rzeczowy, spokojny i wyrozumiały. Bardzo dobry terapeuta. Polecamy.



Opinia dodana 2014-07-29 20:04:26
Anna Hagart
To dobry i bardzo rzeczowy specjalista. Od kilku tygodni chodzimy do niego z naszą córeczką u której stwierdzono opóźnienie mowy. Nie jest łatwo, ale tylko u niego dostaliśmy konkretne wskazówki i materiały logopedyczne do ćwiczeń w domu. Polecamy jak najbardziej



Opinia dodana 2014-03-27 23:21:52
Grażyna Z.
Dziękuję Panu doktorowi Pitakowi za pomoc w leczeniu mojej nerwicy. Sama nie mogłam sobie z nią poradzić, ale dzięki Panu zrozumiałam, że można się jej pozbyć, ale trzeba trochę nad sobą popracować. ćwiczyłam relaks i poznawałam siebie i zobaczyłam że jest we mnie dużo dobrej energii. To jakby niewiele, ale na początku terapii to bardzo dużo. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję i nadal trenuję zdrowie.!




Opinia dodana 2013-11-22 10:48:11
Monika i Robert
To najlepszy specjalista jakiego spotkaliśmy. Mieszkamy od kilku lat w UK i specjalnie do niego przyjechalismy bo slawa o nim dotarla az tutaj. Warto bylo i nasze dziecko teraz ma dobra opieke i mowi coraz lepiej po polsku i angielsku. Pozdrawiamy pana Pitaka i polecamy bo warto. Monika i Robert z UK.



Opinia dodana 2013-11-21 17:43:45
Monika i Robert
Dr Wladyslaw Pitak to najlepszy logopeda jakiego spotkalismy. Widzielismy jego dyplomy. Jest dyplomowanym logopeda po studiach podyplomowych na Uniwersytecie Gdanskim gdzie studiuja lekarze i specjalisci innych dziedzin pokrewnych z psychologia i medycyna. Czytalismy duzo dobrych opinii o nim na portalach specjalistycznych jako o autorze nowych metod leczenia jąkania i nerwic. Mieszkamy od kilku lat w UK i specjalnie do niego przyjechalismy bo slawa o nim dotarla az tutaj. Warto bylo i nasze dziecko teraz ma dobra opieke i mowi coraz lepiej po polsku i angielsku. Pozdrawiamy pana Pitaka i polecamy bo warto. Monika i Robert z UK. Pozdrawiamy.




Opinia dodana 2013-11-02 08:25:10
gwozdz
Wiarygodny i życzliwy indywidualista. Poświęca wystarczającą ilość czasu do potrzeb rozmówcy, nie ignoruje problemu.



Opinia dodana 2013-04-18 12:29:00
Chica Bella
Jest logopedą o wysokiej kulturze osobistej, posiada rozległą wiedzę i doświadczenie . Po dwóch wizytach wiedziałam, że trafiłam do dobrego specjalisty. Pacjent Robert z Kołobrzegu



Opinia dodana 2013-02-20 08:49:10
Pączek
Jestem bardzo zadowolona, to osoba kompetentna, bardzo uprzejma i z przysłowiowym sercem na dłoni.



Opinia dodana 2012-11-27 18:08:02
Halina z Gdyni
Szanowny Panie Doktorze, zwracam się do pana z podziękowaniem za fachową i pełną poświęcenia pomoc w odzyskaniu mowy mojemu mężowi po udarze mózgu. Teraz wiem, że dzięki panu mogliśmy razem z moimi córkami dobrze zaopiekować się moim mężem i po kilku miesiącach rehabilitacji możemy z nim rozmawiać po ludzku, a nie domyślać się co chce , a nie może nam powiedzieć. Jeszcze raz serdecznie dziękuję, a do podziękowań dołącza się mój mąż Marian.
Opinia dodana 2012-07-25 09:14:43
Sokalski
Władysław Pitak jest sumiennym i bardzo przyjaźnie nastawionym logopedą. Słyszałem od kilku osób, że Jego diagnozy są trafne i proponowane badania oraz leczenie oparte są na współpracy z innymi specjalistami. Takie podejście do pacjenta wzbudza zaufanie i chęć do współdziałania dla własnego dobra. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę, może nie najważniejszą, ale znaczącą: Władysław Pitak jest człowiekiem współczującym pacjentowi , co bardzo ułatwia leczenie.




Opinia dodana 2012-07-20 13:31:33
Magóra
To bardzo dobry specjalista i ma wysokie notowania wśród logopedów w Koszalinie. Przyjechałam do niego z Irlandii, bo tam ciężko o dobrego specjalistę od wad wymowy. Dziękuję za pomoc i materiały do ćwiczeń. Naprawdę było warto z panem spotkać się i zacząc dbać o siebie. Sylwia




Opinia dodana 2012-04-05 22:00:45
Płock
Pan mgr Władysław Pitak odwiedził nasze jaskinie solne w Kudowie, Polanicy, Dusznikach i Lądku Zdroju . Jest On słynnym logopedą i muzykoterapeutą, który reprezentuje Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy "LOGOS" w Koszalinie. Na poczatku była rozgrzewka. Spacer po okręgu, po podłożu, wyłożonym solą z morza martwego. Można było dotykać i brać w ręce sól. Następnie odbyło sie powitanie uczestników przez terapeutę. Pan Pitak mówil o tym , jak zwalczać własny lęk i niepokój, jak nauczyć się stanów wewnętrznego odprężania i spokoju. Po kilku minutach słuchaliśmy nagranego przez Pana Władysława Treningu Jacobsona, który polegał na wykonywaniu określonych, celowych ruchów rękami, nogami, tułowiem i twarzą, po to, aby napinać i rozluźniać określone grupy mięśni organizmu.   

   Potem był przedstawiony Trening Schultza, który składa się z 6 elementów: uczucie ciężaru, uczucie ciepła, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddychania, uczucie ciepła w całym organizmie, uczucie chłodu na czole. Wystarczy kilkanaście minut, aby odprężenie mięśniowe i naczyniowe dało pełne odprężenie psychiczne. Wszystko zależy od umiejętności koncentracji. Dla dobrego opanowania treningu nieraz trzeba ćwiczyć 3-9 miesięcy. Ale warto spróbować, gdyż autogenia przeżywana jest jako stan błogości, a równocześnie jako stan bliski senności. Po upływie 5-10 minut relaksu , należy sugestywnie wyprowadzić się z tego stanu, wstać powoli, odetchnąć kilka razy głęboko, wykonać kilka ruchów gimnastycznych i zacząć coś robić. Wszystko to trwało około 45 minut.


Witold
Polecam pana Pitaka. Byłem na terapii i nauczyłem się płynnie mówić, bo już nie jąkam się. Podobało mi się jego podejście do człowieka . Jest bardzo dobrym logopedą. Wcześniejsza opinia jest chyba jakimś żartem, bo treść jest mądra i na pewno prawdziwa.



PPU
Opinia promotora pracy doktorskiej (1989 r) "Prowadzona przez niego wieloletnia działalność na terenie uzdrowiska Kołobrzegu, Dźwirzyna i Mielna została uznana za bardzo pozytywny czynnik leczenia uzdrowiskowego. Uzyskane zaś efekty terapeutyczne są wysoce zadowalające. (...) Obserwując działalność mgr W. Pitaka oraz oceniając jego zaangażowanie naukowe na polu muzykoterapii, nie tylko popieram całkowicie tę działalność, ale uważam, że wyniki tej pracy skondensowane statystycznie nadają się w zupełności na dysertację doktorską. (...)" Naczelny Lekarz Uzdrowiska Kołobrzeg- Doc. dr hab. med. Bohdan Trzeciak


Odpowiedź dodana 2012-05-05 08:02:45
Jan Gram
Jaki jest sens potwierdzania lub kwestionowania opinii przez anonimowych autorów (na pewno dyletantów w sprawach medycznych) w przypadku jednoznacznie pozytywnej opinii wystawionej przez niekwestionowany autorytet, jakim jest Lekarz Naczelny Uzdrowiska?


Opinia dodana 2012-04-03 21:13:52
Bartek
Dobrą psychoterapią jest to , co robi LOGOS w Koszalinie. Każdy może do niego zatelefonować, aby porozmawiać i zasięgnąć porady. Każdy może się spotkać z terapeutą Pitakiem , bo wystarczy dobrze śledzić trasy jego podróży po Polsce, aby zaprosić go do siebie. Jak ważne jest odwiedzanie chorego w jego domu wiedzą cierpiący na agorafobię i fobię społeczną. Niektóre rodzaje zaburzeń nerwicowych uniemożliwiają nawet poruszanie się w obrębie własnego mieszkania i wtedy wizyta psychoterapeuty może być wybawieniem. Koszty takich spotkań nie są drogie, gdyż wynoszą dokładnie tyle ile benzyna, którą trzeba kupić , aby dojechać do chorego. Wiele osób w Polsce skorzystało z pomocy p.Pitaka z LOGOSU i na pewno wiele jeszcze skorzysta.


Opinia dodana 2012-04-03 21:02:20
Kuracjusz Witek
Witam serdecznie i chciałabym na wstępie pozdrowić pana Władysława Pitaka autora ćwiczen Jacobsona i Schultza. Byłem w Polanicy Zdroju na kuracji i codziennie małem przyjemność ćwiczyć pod okiem instruktorek. Pierwszy raz spotkałem takie ćwiczenia nie mówiąc już o tym ,że w sanatorium Wielka Pieniawa jest to jeden z zabiegów sanatoryjnych. Wspaniałe przeżycia i doskonałe samopoczucie . Cwiczenia pana Pitaka są wykonywane tez w jaskiniach solnych galos, a piszę o tym , bo znalazłem w internecie te stronę, kiedy wpisałem hasło PITAK. . Kuracjusz Witek



Opinia dodana 2012-04-03 10:06:34
Sonia
Władysław Pitak jest kompetentnym logopedą i bardzo dobrym psychoterapeutą. Prowadził szkolenie w naszym zakładzie, jak radzić sobie ze stresem i jak rozwiązywać konflikty w miejscu pracy. Bardzo dużo nam pomógł. Teraz przynajmniej wiemy, jak dobrze zachować się w pracy, aby sobie nie zrobić krzywdy.



Opinia dodana 2012-03-26 01:04:55
Sowińscy
Nasza córka jest prawie pełnoletnia, ale ciągle mamy z nią problemy, bo zachowuje się jak mała dziewczynka- kaprysi i ogrywa nas jako rodziców. Dzięki Logosowi w Koszalinie udało nam się ją dobrze nastawić do dorosłości i od jakiegoś czasu jest bardziej odpowiedzialna. Dziękujemy panu Pitakowi za założenie i prowadzenie tego stowarzyszenia, bo jest bardzo przydatne rodzicom i naszym dzieciom.



Opinia dodana 2012-03-16 20:02:24
Kasia
Jak najbardziej pozytywne wrażenia po wizycie w gabinecie u pana Władysława. Byłam z dzieckiem - pan Władysław ma świetne podjeście zarówno do dzieci jak i zatroskanych rodziców. Polecam wizyty, warto. Pozdrawiam.



dodana 2012-03-14 10:05:03
Agnieszka
Pozdrawiam serdecznie pana Pitaka. Byłam u Pana kilka razy w ubiegłym roku i już widzę efekty terapii.Jest Pan bardzo dobrym logopedą i będę Pana polecać. Agnieszka



Opinia dodana 2012-02-26 00:26:53
Krzysztof
LOGOS jest OK. Byłem kilka razy na ćwiczeniach logopedycznych indywidualnie i w grupie. Fajni ludzie i dobra baza. Pozdrawiam. Krzysztof z Koszalina.



Opinia dodana 2012-02-03 09:34:22
ZeZu
Polecam pana Pitaka Władysława. Byłem u niego na terapii i w czasie kilku miesięcy nauczyłem się dobrze wymawiać wszystkie litery i wyrazy. Najbardziej podobało mi się jego podejście do człowieka , jest bardzo spokojny i wyrozumiały


.


http://www.naszeklasy.pun.pl/viewtopic.php?id=167

.

#3 2010-07-11 21:09:38

vvv

Gość

Re: Gabinet Terapii Nerwic, Wad i Zaburzeń Mowy LOGOS

.

Muzyka w pracy umysłowej i fizycznej

http://www.sukces.fora.pl/images/galleries/1028090154af5e8152848b-629717-wm.jpg



Muzyka stała się towarem handlowym i zachęca się do jego zakupu stosując chwyty reklamowe przypisujące muzyce wręcz cudotwórcze oddziaływanie, np. że muzyka łagodzi obyczaje.  Tymczasem obyczaje to coś więcej niż samo zachowanie. Obyczaje to wzorce kulturowe, to nasze wychowanie. Nie wierzę, by sama muzyka mogła nas zmieniać. Nie sama.




Wiadomo nie od dzisiaj, że muzyka może  zmieniać stan aktywności systemu nerwowego, wywoływać określone zmiany w czynnościach całego organizmu, może zmieniać napięcie mięśni, przyspieszać przemianę materii, zmieniać szybkość krążenia krwi, obniżać próg wrażliwości zmysłów, wpływać na wewnętrzne wydzielanie, zmieniać siłę i szybkość pulsu, modyfikować oddychanie. To są zmiany konkretne. Poza tym, muzyka może wprowadzać w różne nastroje, wzbudzać uczucia i emocje.

http://www.sukces.fora.pl/images/galleries/20399843524af5e8915cab2-629841-wm.jpg

Żaden utwór muzyczny nie nastawi jednak pozytywnie do innego człowieka, jeżeli nie zostanie wzmocniony słowem i działaniem.

Mówi się, że muzyka zwiększa wydajność pracy, a nawet chęć dokonywania  zakupów, co skutecznie wykorzystują handlowcy i menadżerowie. Ale zanim zaczniemy  słuchać, grać, śpiewać i tańczyć, ktoś musi w nas spowodować powstanie wiary  w  to,  że wybrana muzyka zwiększy  zakup  jakiegoś produktu czy usługi.

Odpowiednio wyszkolony pracownik musi w nas- kliencie spowodować powstanie  motywacji i wyznaczyć drogę dla usunięcia naszej nieufności,
niezadowolenia ze stanu ducha lub ciała, albo  powstanie w nas marzenia
posiadania określonej rzeczy.

http://www.sukces.fora.pl/images/galleries/10592798444af5e9a723ab7-630119-wm.jpg

Nie zdarzyło mi się spotkać handlowca, który umiałby  wpływać  na mnie  nadawaną w supermarkecie muzyką,

aby:

1)     wzbudzić we mnie  pożądane emocje (uczucia, stany afektywne,
nastroje) oraz  gotowość do kontaktu  handlowego;

2)     wzbogacić moją osobowość, głównie poprzez doznania estetyczne,
wyrabianie  postawy twórczej, pomnażanie zasobu  doświadczeń
emocjonalnych i intelektualnych;

3)     pobudzić psychomotorycznie lub  złagodzić napięcie  emocjonalne i
mięśniowe;

http://www.sukces.fora.pl/images/galleries/5253460144af5e9ff0a89f-630207-wm.jpg

@

Najczęściej  obecna w naszym życiu pracowniczym i klienckim jest muzyka  młodzieżowa.

Mamy jej nadmiar wszędzie: na budowie, supermarkecie, biurze,
za ścianą wieżowca i za płotem sąsiada. Charakteryzuje ją przede wszystkim  chaos i przypadkowość, uniemożliwiające  nawiązanie współpracy pomiędzy  organizmem a dźwiękami.

Taka muzyka  nie jest uznawana za przydatną do uzyskiwania pozytywnych  efektów w pracy.

Natomiast muzykę  poważną tworzą w przeważającej większości utwory, które ze  względu na swą  artystyczną konstrukcję są w pełni kompatybilne z psychiką  człowieka oraz  przystają do naturalnych, najbardziej pierwotnych rytmów  całego organizmu.

Pamiętajmy , że zarówno muzyka pobudzająca, jak i relaksująca nie
powinna być słuchana zbyt głośno. To, co jest dobre dla nas , niekoniecznie pomoże sąsiadowi. Rozdrażniony sąsiad, słuchając naszej głośnej muzyki, może zachować się odwrotnie niż możemy się tego spodziewać. Jemu nasza muzyka może szkodzić i nie słuchając się powiedzonka, że "muzyka łagodzi obyczaje", zachowa się... wprost przeciwnie.

http://www.sukces.fora.pl/images/galleries/2726870694af5ea2edcbd5-630254-wm.jpg


Czysta muzyka jest stosunkowo słabym środkiem terapeutycznym i marketingowym  i na pewno nie  zmienia obyczajów. Jest tak, gdyż muzyka jest  asemantyczna  czyli beznaczeniowa .


Czy coś co nie  jest filozofią, nie jest religią i nie wyjaśnia sensu życia
może zmieniać poglądy i obyczaje?

Na pewno może być ona wyrazem tych poglądów i obyczajów,  ale przede  wszystkich w kategorii zachowań emocjonalnych, a nie poglądów na  świat i  życie.

@

Znamy przypadki kontrolowanego słuchania muzyki dla  rozładowania stresu lub  dla pokazania swojej przynależności narodowej, które  wcale nie służyły  terapii uczestników, a wprost przeciwnie - pogrążały ich  w większym  cierpieniu i niepewności dnia jutrzejszego. Mam na myśli  m.in. orkiestry w  obozach koncentracyjnych. Z jednej strony wykonawcy - jeńcy  wykonujący dla  oprawców obozowych utwory kompozytorów niemieckich, z  drugiej - sami  oprawcy słuchający tej muzyki z rozrzewnieniem i dumą, że oto  gnębieni  przez nich ludzie, grają dla nich hymny triumfalnej Apokalipsy dla umęczonych.

http://www.sukces.fora.pl/images/galleries/14744952134af5ea7cda355-630332-wm.jpg

@

Jakiego typu utwory i instrumenty powinny znaleźć się w muzyce dla pracownika fizycznego, a jakie dla umysłowego?

W pracy wymagającej skupienia intelektualnego stosujemy muzykę  uspokajającą, którą cechuje:

-   powolne lub umiarkowane tempo;
-   niewielki poziom głośności i brak kontrastów dynamicznych;
-   przewaga środkowego rejestru dźwięków; użycie instrumentów smyczkowych,  klawiszowych i dętych o miękkim brzmieniu i łagodnej barwie
-   płynność melodii i rytmu, przewaga rytmów miarowych - "kołyszących";
-   obecność nieznacznych punktów kulminacyjnych, pozwalających słuchaczowi na oscylowanie między stanami napięcia i odprężenia;
-   brak instrumentów o jaskrawej i ostrej barwie, mocnej secji rytmicznej  (perkusja, gitara basowa)  oraz unikanie kompozycji  wokalnych

Pracownicy rozchwiani emocjonalnie, po zastosowaniu takiej muzyki są mniej napastliwi fizycznie i werbalnie. Są też mniej drażliwi, maleje w nich  poczucie winy, podejrzliwość i pesymizm.

Znam kilku przedstawicieli handlowych,  głęboko niezadowolonych z efektów własnej i cudzej pracy, którzy mają na  koncie znaczną ilość konfliktów i niebezpiecznych wypadków samochodowych.

@

Na przestrzeni mojej ponad 40 -letniej praktyki  artystyczno-terapeutycznej  stwierdziłem, że najlepsze rezultaty daje połączenie  muzyki z innymi  rodzajami sztuki, aktywizującymi różne sfery  naszego mózgu.


W pracy wymagającej aktywności fizycznej stosuje się muzykę aktywizującą,  którą cechuje :

-   szybkie tempo;
-   kontrastująca melodyka przeciwstawnych tematów według zasady klasycznej sonaty;
-   niespokojna metryczność z silnymi akcentami rytmicznymi;
-   duże zróżnicowanie melodycznego i rytmicznego przebiegu;
-   przeciwstawność poszczególnych grup instrumentów;
-   duże zróżnicowanie dynamiki.


W zależności od upodobań słuchacza, jego dojrzałości muzycznej i udziału
muzyki w codziennym życiu, powinno się dobierać utwory uspokajające lub pobudzające. I nie ma tu znaczenia czy są to utwory z półki muzyki poważnej  czy rozrywkowej.

To co pomaga  jednemu i działa na niego uspokajająco , np. Aria na strunę G-  Bacha, drugiego może pobudzić do agresji i odwrotnie: muzyka popularna typu disco (oparta na trzech akordach) może uspokajać młodzieńca, a pobudzać do zniechęcenia, nawet agresji miłośnika muzyki poważnej.

Żadnego z tych  rodzajów muzyki nie wolno lekceważyć. Disco słuchać należy  stosownie do  spodziewanych efektów pracy fizycznej, ale nie głośno. Dowiedziono bowiem, że hałas obniża poziom koncentracji, zwiększa stres, podnosi ciśnienie krwi, zaburza sen, a w przypadku kobiet ciężarnych, zwiększa ryzyko przyjścia na świat wcześniaków lub dzieci o małej masie urodzeniowej ciała.

Połączenie muzyki z obrazem przyrody i jej zapachem, głosem ludzi i ptaków śpiewających, a przede wszystkim z wyobraźnią człowieka, jego pamięcią i pozytywnymi wartościami moralnymi i etycznymi oraz wartościami kompetencyjnymi danego człowieka może relaksować lub aktywizować.

http://www.sukces.fora.pl/images/galleries/7594414134af5e95ed0fae-630046-wm.jpg

@

Mówi się , że 45 minut to najlepsza jednostka czasowa do wykonania każdego zadania.

Obserwacje zmian zachodzących w psychice człowieka, zwłaszcza w nasilaniu się zmian agresywnych, umożliwiły ustalenie pewnych prawidłowości w oddziaływaniu Księżyca na ludzkie zachowania. Gdy Księżyc osiąga swój najwyższy stan nad określonym obszarem Ziemi, wzmaga się jego oddziaływanie jako czynnika powodującego przypływ i odpływ mas wodnych, przy czym ta siła jest największa w czasie nowiu i pełni.

Ponieważ ciało ludzkie w 80 % składa się z wody, Księżyc powoduje w naszym organizmie coś, co przypomina przypływ i odpływ wód. W rezultacie powstają określone zaburzenia w jego funkcjonowaniu, wywołując takie stany jak nadpobudliwość i napięcia psychiczne.

Następstwem tego może być wzmożona agresywność, a co za tym
idzie: więcej przypadków obrażeń ciała i skaleczeń, więcej wypadków
drogowych itd.

Także  w ciągu doby czy tygodnia podlegamy prawom natury. Nie bez powodu  początek tygodnia nazywa się "szewskim poniedziałkiem ". Wielu ludzi, po dwóch dniach wolnych od pracy, nie ma ochoty pracować, a niektórzy wcale nie przychodzą do pracy. Słynęli z tego kiedyż właśnie szewcy.

Wiadomo też, że produkcja pochodząca z pierwszych godzin poniedziałkowych charakteryzuje się największą ilością braków.

W czasie dnia największa sprawność przypada w  godz. 9-11, zaś najmniejsza w  godz. 14-16. Dlatego na zachodzie Europy w  tym czasie jest przerwa na  lunch.

Jeszcze ważniejsze jest dostosowanie nawyków pracy do własnego rytmu spania. Ale i tutaj występują odstępstwa od normy. O tych, którzy długo w nocy pracują mówi się: "nocny Marek", a o tych, którzy wcześnie wstają: "ranny ptaszek ".

I tak dzieląc dobę na coraz mniejsze jednostki rytmiczne dochodzimy do minut  i sekund.

Najpowszechniejszą jednostką rytmiczną jest  45 minutowa  jednostka
dydaktyczno-produkcyjna.  W szkole podstawowej i średniej godziny lekcyjne  trwają 45 minut, a przerwy powinny trwać 10-15 minut. Na uczelniach  rozgadani profesorowie najlepiej czują się w jednostce 90 minutowej.  Studenci nie przejmują się takim porządkiem rytmicznym, bo zwykle żyją w  rytmie spotkań, dyskotek i pubów.

http://www.sukces.fora.pl/images/galleries/12479982394af5eaabf3d6a-630379-wm.jpg

@

Jaki rytm powinien obowiązywać w pracy?

Coraz częściej w świecie szybko rozwijających się firm  ubezpieczeniowych i  operatorów sieci komórkowych zauważa się zmęczenie, frustrację i depresję u  coraz większej ilości pracowników. Psychologowie  i terapeuci  alarmują :
ludzie, pracujcie  w odpowiednim dla danego zawodu rytmie i stosujcie relaks.  Nie żyjcie w ciągłym napięciu, bo tak jak każda maszyna pracująca  na największych obrotach w pewnym momencie rozleci się, tak i człowiek  pęknie jak bańka mydlana, a w przerażonym ciele zamieszka zawał serca, udar  mózgu albo depresja.

W  Niemczech coraz więcej firm, zatrudniających tak zwanych gadaczy
handlowych z wiecznym sztormem w mózgu, instaluje w swoich biurach specjalne  fotele relaksacyjne, aby ich agenci, po 45 minutach intensywnego kontaktu z  klientami, mogli w ciągu 15 minut  zrelaksować się przy ćwiczeniach  Jacobsona, treningu autogennym Schultza, albo psychocybernetyce Maltza.

Potwierdzam te informacje, gdyż w tych  fotelach instalowane są odtwarzacze z nagraniami relaksacyjnymi w moim opracowaniu.

Władysław Pitak
(logopeda medialny i muzykoterapeuta z Koszalina)



Na foto: Władysław Pitak  (twórca muzykodramy) i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej CARITAS w Ropczycach. Zdjęcia:Tatiana Pitak


Kontakt:

Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS
75-900 Koszalin
ul. Pieczarek 4
tel. 94-340-60-06
e-mail: biuro@logos.dt.pl



Rozmawiała: Anna Koszara

.

#4 2012-12-22 10:06:40

Bodzio

Użytkownik

Punktów :   

Re: Gabinet Terapii Nerwic, Wad i Zaburzeń Mowy LOGOS

.

Koszalin.

Cukrzyca nie boli TYLKO po cichu zabija
.


>>>>

http://www.logos.pomorze.pl/glikemia

Multimedialny portal edukacyjno- terapeutyczny.




>>>>> Cukrzyca jest chorobą, na którą zapadają ludzie w każdym wieku. Nieleczona może być przyczyną wielu schorzeń np. utraty wzroku, miażdżycy czy niewydolności nerek.



>>>>> Cukrzyca jest chorobą społeczną o charakterze psychosomatycznym. Gdy nasz mózg odbierze sygnał o zagrożeniu, do organizmu zostają uwolnione pewne hormony i specyficzne substancje chemiczne. One uaktywniają z kolei niektóre organy i narządy organizmu. Wtedy to właśnie zachodzą reakcje, które powodują typowe objawy stresu, ale stawiają również organizm w stan gotowości.



>>>>> A co dzieje się wtedy w naszej psychice?



>>>>> Najczęściej czujemy niepokój, gniew, strach, przerażenie. W głowie mamy pustkę, nie możemy się na niczym skoncentrować. Mogą pojawić się kłopoty ze snem, trudności w podejmowaniu decyzji. Często dopada nas poczucie bezradności.



Chwytamy się różnych , często szkodliwych dla organizmu, sposobów łagodzenia stresu. Wpadamy w nałogi, uzależnienia, uprzedzenia, fobie i depresje, a rezultatem somatycznym jest uszkodzenie układów i narządów decydujących o funkcjach życiowych człowieka.




>>>>> W naszym portalu znajdziesz porady lekarzy specjalistów, adresy gabinetów diabetologicznych, daty i godziny spotkań z lekarzami, dietetykami i psychoterapeutami, które odbywają się w Koszalinie oraz na terenie powiatu koszalińskiego i woj. zachodniopomorskiego.



>>>>> Najciekawsze są jednak fotoreportaże i videorelakcje z ciekawych spotkań i akcji diagnostyczno-terapeutycznych dla osób chorych na cukrzycę, które regularne są umieszczane na naszej stronie w internecie.



>>>>> Masz problemy z cukrzycą ?

Odwiedź naszą stronę, poznaj swoją chorobę i przyjdź do nas.

>>>>

http://www.logos.pomorze.pl/glikemia

.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl